Problemy Apple z produkcją iPhone’ów w Indiach po wycofaniu chińskich inżynierów przez Foxconn

Problemy Apple z produkcją iPhone'ów w Indiach po wycofaniu chińskich inżynierów przez Foxconn

Apple napotkało na poważne wyzwanie w swoim planie rozszerzenia produkcji iPhone’ów w Indiach. Jak donosi agencja Bloomberg, firma Foxconn, będąca kluczowym partnerem Apple w produkcji tych urządzeń, rozpoczęła masowy powrót setek chińskich inżynierów i techników z fabryk zlokalizowanych na południu Indii. Proces ten trwa od około dwóch miesięcy, a liczba powracających pracowników przekroczyła już 300 osób.

Ci specjaliści pełnili niezwykle ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu zakładów. Byli odpowiedzialni za wsparcie techniczne na miejscu, szkolenie lokalnych pracowników oraz optymalizację procesów produkcyjnych, które decydują o jakości i efektywności montażu iPhone’ów. Warto jednak zaznaczyć, że z Indii nie zostali wycofani wszyscy zagraniczni pracownicy – pozostają tam nadal przedstawiciele z Tajwanu, którzy kontynuują nadzór nad produkcją.

Foxconn zajmuje się montażem większości iPhone’ów dla Apple i jest liderem w ekspansji firmy na rynek indyjskich zakładów produkcyjnych. Decyzja o wycofaniu chińskiego personelu następuje w newralgicznym momencie, ponieważ Apple wraz ze swoimi partnerami planuje zwiększyć skalę produkcji nadchodzącego modelu iPhone 17. Firma Foxconn jednocześnie inwestuje w budowę nowego zakładu produkcyjnego na Południu Indii, co pokazuje, jak ważny jest ten rynek dla przyszłości produkcji Apple.

Przyczyny decyzji o powrocie chińskich inżynierów nie zostały oficjalnie podane. Reporterzy Bloomberga sugerują jednak, że ruch ten może być efektem działań chińskich władz, które chcą zaostrzyć kontrolę nad transferem technologii, siły roboczej i sprzętu do Indii oraz regionu Azji Południowo-Wschodniej. W obliczu rosnącej presji globalnych klientów zmuszających chińskie firmy do dywersyfikacji produkcji poza Chinami, Pekin może dążyć do zabezpieczenia swoich technologicznych przewag.

Tim Cook, dyrektor generalny Apple, wielokrotnie podkreślał, że to właśnie doświadczenie i kwalifikacje chińskich pracowników odpowiadają za wysoką jakość produkcji, dlatego Chiny nadal pozostają centrum łańcucha dostaw firmy. Choć oczekuje się, że powrót chińskich inżynierów do kraju nie spowoduje poważnych problemów z jakością iPhone’ów produkowanych w Indiach, osoby bliżej związane z Foxconnem wskazują, że może to obniżyć efektywność linii produkcyjnych i spowolnić tempo montażu.

Obecnie zdecydowana większość modeli iPhone’ów jest nadal wytwarzana w Chinach, co pozostawia pytanie, czy indyjskie fabryki będą w stanie sprostać wysokim standardom Apple bez bezpośredniego zaangażowania chińskich specjalistów. Wyzwaniem pozostaje także zbudowanie odpowiedniego zaplecza kompetencyjnego oraz utrzymanie zgodności z rygorystycznymi wymaganiami firmy co do jakości i wydajności.

Sytuacja ta ukazuje skomplikowane relacje i napięcia, jakie towarzyszą globalizacji produkcji najnowocześniejszych technologii, oraz jak polityczne i gospodarcze decyzje państw mogą wpływać na działalność wielkich korporacji na całym świecie.

Adres: ul. Grochowska 239, 04-001 Warszawa, Praga Południe
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota 11:00-15:00
Telefon: +48 790 343 000

Udostępnij artykuł !