USB to komputerowe złącze komunikacyjne. Dziś już każdy praktycznie sprzęt jest w nie wyposażony. Jest ono o tyle uniwersalne, że właśnie dzięki niemu możemy bez problemu podpiąć się do innych urządzeń: do aparatu fotograficznego, do telefonu, czy do przenośnej pamięci. Sprzęt podpięty w ten sposób automatycznie łączy się z podpiętym urządzeniem i wykrywane oraz rozpoznawane przez dany system.
Większość dostępnych obecnie systemów operacyjnych obsługuje złącze USB. Od kilku lat jego prędkość zostaje stopniowo zwiększana. Dziś możemy już cieszyć się USB 4. Do końca jeszcze nie wiadomo, czy będzie ono kompatybilne z Thunderbolt 3. Na tę informację będzie nam dane poczekać do momentu opublikowanie oficjalnych informacji.
W ciągu ostatnich lat poziom prędkości w USB zmieniał się diametralnie. Począwszy od USB 1.0, poprzez USB 2.0 i USB 3.1. Nowsza wersja (USB 4.0) z pewnością będzie korzystał wyłącznie z nowszego portu, a mianowicie USB-C. Poprzednie wersje przypomnijmy, iż korzystały z USB-A. Czy takie rozwiązanie, aby na pewno jest dobre? Każdy użytkownik powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. W końcu nie mamy pojęcia kto, czego oczekuje. USB 4.0 będzie działał z prędkością 40 Gb/s, która jest dwukrotnie większa od poprzedniej specyfikacji USB 3.2.
Jeżeli chodzi o datę oficjalnej premiery – nie jest ona do końca znana. Póki co całość pozostaje w fazie opracowywania specyfikacji i szlifowania szczegółów. Podejrzewamy iż oficjalna premiera może nastąpić dopiero w roku 2020, a może nawet później.
Z kolei znany producent procesorów Intel dąży do tego, aby rozpowszechnić jak najbardziej technologię Thunderbolt, opartej na porcie USB-C. Stąd też plany zintegrowania nowego standardu z tym właśnie rozwiązaniem.
Thunderbolt początkowo był instalowany w niewielkiej ilości drogich urządzeń Apple, jak i innych producentów. Od tego momentu na rynku stopniowo pojawiało się coraz więcej komputerów z tego rodzaju portem. W tym znalazły się również urządzenia Mac. Stąd też plany całkowitego zintegrowania Thunderbolt z integralną częścią standardu USB.
Jakie będą ceny nowych kabli USB 4.0? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze chwilę poczekać. Podejrzewamy, że do momentu wypuszczenia urządzeń na rynek.