Steve Jobs – historia, życiorys, kariera
Firma Apple jest znana wszystkim osobom na całym świecie. Osiągnęła ona bardzo duży sukces, a produkty, które tworzy, są uznawane za jedne z lepszych. Ta firma, którą wszyscy się zachwycają, została stworzona przez kilka wspaniałych postaci. Jedną z nich jest Steve Jobs, o którym chcemy opowiedzieć wam więcej.
Narodziny i rodzina adopcyjna
Steve Jobs urodził się 24 lutego 1955 roku. Został adoptowany przez Paula i Clarę Jobs. Przybrany ojciec był mechanikiem Straży Przybrzeżnej. W 1946 roku poślubił on Clarę Hagopian. Starali się oni o dziecko, jednak swoich prób zaprzestali po ciąży pozamacicznej. Zdecydowali się, więc adoptować pociechę i tak właśnie trafił do nich Steven Paul Jobs. Jego biologiczny ojciec był Syryjczykiem, który podczas studiów został skazany na więzienie za swoją działalność polityczną. Następnie, robiąc doktorat na Uniwersytecie w Wisconisn, poznał Joanne Carole Schieble, czyli biologiczną matkę Steve’a. Kobieta była katoliczką, a jej rodzice nie byli zadowoleni, że spotyka się z muzułmanem. Podczas wspólnych wakacji w Syrii, kobieta zaszła w ciążę. Nie chciała mówić o tym Abdulfattahowi, więc wróciła do San Francisco i chciała urodzić dziecko bez jego wiedzy i oddać je do adopcji. Tutaj znalazła jedną parę, która mogłaby przyjąć Stava, jednak po czasie zmienili oni zdanie. Wtedy Paul i Clara zaadoptowali dziecko, jednak biologiczna matka nie chciała dać im go, ponieważ nie byli oni odpowiednio wykształceni. W momencie gdy adopcyjni rodzice zobowiązali się do tego, aby opłacić Steve’owi college, kobieta zgodziła się oddać im dziecko. Steve cały czas mówił, że Paul i Clara są jego prawdziwymi rodzicami. Nie lubił kiedy nazywano ich adopcyjnymi. Nie zmienił swojego zadania, nawet gdy dowiedział się, że matka myślała, że razem z mężem popełnili błąd, adoptując dziecko. W momencie, gdy kobieta tak myślała Steve miał wtedy dwa lata i był trudnym dzieckiem.
Dzieciństwo
Rodzina w 1957 roku adoptowała Patricię, a 1959 roku przeprowadziła się do Monta Loma. Tam ojciec, zbudował w garażu Steve’owi stół do majsterek, aby zarazić go swoją pasją. Chłopak często razem z ojcem coś naprawiał. W wieku dziesięciu lat Jobs był bardzo zaangażowany w elektronikę. Zaprzyjaźnił się nawet z wieloma inżynierami, którzy mieszkali w okolicy. Miał on zawsze problem z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, a szkole miał wiele trudności. Kilkakrotnie został zawieszony, mimo tego że Clara nauczyła go czytać, jak był małym dzieckiem, a ojciec uważał, że syn jest bardzo inteligentny. W czwartej klasie poznał nauczycielkę, która przekupywała go, aby się uczył. Ta nietypowa metoda przyniosła efekty i Steve poświęcał więcej czasu na edukację. Powiedział nawet kiedyś, że w tym roku szkolnym nauczył się najwięcej niż w jakimkolwiek innym. Dzięki temu miał okazję opuścić kilka klas i zacząć naukę w gimnazjum, jednak jego rodzice na to nie pozwolili i w nowym roku szkolnym zaczął naukę w szóstej klasie. W szkole był często prześladowany, dlatego poprosił rodziców, aby przenieśli go do innej szkoły, w innym przypadku zrezygnowałby z nauki. Wtedy rodzice za swoje oszczędności kupili nowy dom w Los Altos. Gdy miał 13 lat (w roku 1968roku) otrzymał pracę od Bila Hewletta. Steve zaczął chodzić do Homestead High School, która była silnie związana z Doliną Krzemową. Tam w 1968 roku zaczął pracę wraz z Billem Fernandezem, który później poznał Joba z Steve’em Woźniakiem, pierwszym pracownikiem Apple. Znajomi zdecydowali się zapisać na zajęcia „Electronics 1”, który prowadził Joan McCollum, z którym później Steve się często kłócił i zrezygnował z zajęć. Na ostatnim roku w tej szkole Jobs zaczął interesować się nie tylko elektroniką, ale również literaturą. Zaczął czytać Platona lub Szekspira.
W 1971 Wozniak zaczął studia. Steve często odwiedziła przyjaciela, dlatego zdecydował się również kontynuować naukę w związku studenckim Uniwersytetu Stanford. Nie wstąpił do klubu elektronicznego. Zamiast tego chciał organizować pokazy świetlne. W tym czasie Wozniak stworzył niebieską skrzynkę, która manipulowała siecią komórkową. W ten sposób można było rozmawiać telefonicznie między miastami. Razem z Jobsem zdecydowali się na sprzedaż tej technologii.
W 1972 roku Steve Jobs zaczął uczyć się w Reed Collage w Portland. Po jednym semestrze jednak zrezygnował, ponieważ nie chciał wydawać pieniędzy rodziców na edukację, która, według niego, nic nie była warta. Uczęszczał jednak nadal na kurs z kaligrafii. Która zainspirowała go do tego, aby w produktach Apple było tak wiele krojów pisma.
W 1974 roku został zatrudniony w Atari, wszystkie pieniądze, które zarabiał odkładał na podróż do Indii, na którą wyruszył 1974 roku. Pojechał tam, aby szukać duchowego oświecenia. Wyprawa go całkowicie odmieniła i zaczął praktykować Zen. Gdy wrócił do pracy dostał zadanie, aby stworzyć drukowaną płytkę do gry Breakout. Firma powiedziała mu, że otrzyma 100 USD za każdy układ TTL, który wyeliminuje. Jobs postanowił poprosić o pomoc Wozniaka, bo sam nie miał na ten temat wiedzy. W zamian podzielą się zapłatą. Ich projekt miał tylko 46 TTL, co bardzo zdziwiło firmę.
Początki Apple
W 1976 roku Wozniak stworzył pierwszy projekt komputera Apple. Jobs chciał go sprzedać. Woźniak na początku nie był przekonany, jednak po jakimś czasie zmienił zdanie. W kwietniu tego roku Jobs, Wozniak oraz Ronald Wayne założyli firmę Apple Computer Company. Jednak Wayne krótko pozostał w spółce. Po jego odejściu firma zmieniła nazwę na Apple. Mężczyźni, aby zbudować pierwszą partię płytek, które później będą sprzedawać musieli sprzedać naukowy kalkulator Wozniaka i furgonetkę Jpbsa. Później Paul Terrel, sprzedawca komputerów, zakupił do nich 50 jednostek Apple.
W 1977 roku Jobs i Wozniak zaprezentowali Apple II na targach komputerowych West Coast Computer Faire. Był to pierwszy mikrokomputer produkowany na świecie.
Steve Jobs był w związku z Chrisann Brennan. Kobieta rozwijała razem z Jobsem firmę. Zdobyła nawet stanowisko w dziale wysyłek Apple. Ich relacje uległy pogorszeniu, gdy Steve stawał się coraz ważniejszą osobą w firmie. Kobieta rozważała nawet odejście z pracy, co po jakimś czasie zrobiła. Okazało się również, że jest ona w ciąży, a ojcem dziecka będzie Jobs. Po narodzinach Lisy Brennan odmówił ojcostwa, nie był pewien, czy dziewczynka jest na pewno jego córką. Testy DNA jednak to potwierdziły. Regularnie musiał przesyłać pieniądze na utrzymanie Lisy. Gdy firma Apple stawała się coraz popularniejsza, Jobs przesyłał jeszcze więcej funduszy.
Steve Jobs już w wieku 23 lat stał się milionerem. Mówi się, że jego majątek dwa lata później wynosił już 250 milionów. Z tego powodu znalazł się na liście najbogatszych ludzi w USA. Był jedną z nielicznych osób na tej liście, które nie odziedziczyły majątku.
W 1981 Jobs koordynował pracę powstawania Macintosha, gdy przejął projekt od pierwszego pracownika Apple Jefa Raskina. W 1984 roku w telewizji została wyemitowana reklama, mówiąca o tym, że 24 stycznia firma Apple zaprezentuje komputer Macintosh. Owa prezentacja była bardzo emocjonalna, a wszyscy przyjęli urządzenie z dużym entuzjazmem. Na początku media wspierały promowanie urządzenia. Jednak w drugiej połowie tego samego roku, sprzedaż Macintosha gwałtownie spadła, ponieważ sprzęt wolno działał. W styczniu 1985 roku bardzo wielu pracowników, w tym Wozniak, odeszli z firmy. Uważali, że szła ona w złym kierunku. Mimo tego Wozniak nadal przyjaźnił się z Jobsem i otrzymał nawet status honorowego pracownika Apple.
W trakcie rozwoju firmy zdania na temat jej przyszłości bardzo się różniły. Jobs oraz Sulley mieli na to inną wizję. Steve chciał, aby ich urządzenia były przeznaczone dla branż biznesowych. Natomiast Sulley, który był prezesem i detektorem generalnym, chciał, aby z urządzeń mogły korzystać małe firmy, szkolnictwo oraz inni ludzie, którzy mogliby wykorzystać komputery w domowych warunkach. Niepowodzenia Macintosha spowodowało tylko, że pozycja Sculleya w firmie znacząco wzrosła. Konflikt tych dwóch postaci narastał. We wrześniu 1985 złożył list rezygnacyjny z pracy w firmie. Razem z nim wykonało to również kilku innych pracowników ze stażem. Chcieli oni wesprzeć Jobsa w jego nowym projekcie NeXT.
NeXT
W 1985 roku Steve założył firmę NeXT. Jednak po roku skończyły się mu finanse na jej prowadzenie. W końcu Jobsem zainteresował się Rossa Perota, który zainwestował w firmę. Po jakimś czasie komputer NeXT został zaprezentowany na konferencji. Urządzenie miało być sprzedawane dla szkolnictwa, jednak okazało się być zbyt drogie. Następnie urządzenie zmieniono w NeXTcube. Miał zastąpić komputery osobiste. Urządzenie wprowadziło nowość, czyli możliwość udostępniania głosu, obrazu grafiki w wiadomościach e-mail. Dla Jobsa w trakcie rozwoju produktu bardzo ważna była estetyka, więc dbałość o obudowy magnetyczne w urządzeniach, była bardzo duża. W 1997 roku firma NeXT została przejęta przez Apple.
Współpraca z Disney
W 1995 roku za pomocą Pixar, stworzonego przez Jobsa, wyprodukowano pierwszy film Toy Story. Jobs został uznany za producenta wykonawczego tej produkcji. Później stworzono jeszcze wiele innych hitów kina światowego np.: Toy Story 2, Gdzie jest Nemo, czy Auta.
Powrót do Apple
W 1996 roku Apple zaproponowało, że kupi NeXT za 427 milionów dolarów. Transakcja została sfinalizowana w 1997 roku. Jobs został szefem firmy. W tym czasie zmieniono NeXTSTEP w Mac OS X. Jobs zaczął produkcję iMaców, co dało firmie bardzo wiele zysku. Nastąpił błyskawiczny rozwój Apple. Wprowadzano nowe produkty np.: iPoda, oprogramowanie muzyczne iTunes oraz iTunes Store. W 2007 roku firma wyprodukowała pierwszego iPhona, z dotykowym wyświetlaczem. Co również powiększyło potęgę Apple.
Steve Jobs był bardzo interesującą postacią, która budziła kontrowersję. Z jednej strony podziwiano jego działania i produkty, które Apple produkował. Z drugiej strony krytyce zostawały poddawane sposoby negocjacji i sprzedawania produktów.
Do pracy zawsze przychodził tak samo ubrany. Miał czarny golf z długimi rękawami, które wykonał Issey Miyake, niebieskich dżinsach Levi’s 501 i buty New Balance 991. Mówił, że lubił ten pracowniczy mundurek nie tylko za wygodę, ale również za to, że tworzył charakterystyczny dla niego styl.
Jobs zaczął angażować się w recykling i ogłoszono, że firma Apple będzie odbierać od każdego klienta w USA stare produkty Apple, dbając o przyjazną dla środowiska utylizację przedmiotów.
Choroba
W październiku 2003 roku u Jobsa zdiagnozowano raka, w połowie 2004 roku ogłosił swoim pracownikom, że choroba zaatakowała trzustkę. Na samym początku nie chciał pomocy medycznej. W walce z chorobą wykorzystywał medycynę alternatywną. Wielu lekarzy uważało, że to doprowadziło go do przedwczesnej śmierci. W innym przypadku mogłoby się nawet dać wyleczyć raka. Ostatecznie w 2004 roku zgodził się na operację. Wtedy uważano, że udało się pokonać chorobę. W trakcie nieobecności Jobsa firmą zajmował się Tim Cook.
W styczniu 2006 roku choroba powróciła. O tym wiedziało niewiele osób, w tym jego żona. Steve nadal prowadził wiele konferencji, które powodowały, że media zaczęły się interesować jego zdrowiem. Był wychudziły i nie wyglądał dobrze. Apple mówiło, że Jobs jest zdrowy. Jednak to nie powstrzymywało plotek na temat nawrotu choroby. W 2008 roku 28 sierpnia Bloomberg przez przypadek opublikował nekrolog Jobsa, w którym nie była uzupełniona daty śmierci Steve’a. Ta sytuacja tylko pogłębiła plotki. Jobs nie chciał odpowiadać na pytania, które dotyczy jego stanu zdrowia. Po jakimś czasie opublikował on informację, że cierpi na nierównowagę hormonalną. Na początku 2009 roku napisał swoim pracownikom, że jego problemy ze zdrowiem okazały się być bardziej problematyczne i musi pójść na półroczny urlop. W tym czasie również Tim Cook zajął się prowadzeniem firmy. W kwietniu 2009 roku Steve Jobs przeszedł przeszczep wątroby i wtedy mówiono, że rokowania są bardzo dobre.
W styczniu 2011 roku Jobs udał się na kolejny urlop. Natomiast w sierpniu tego samego roku zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Apple. Został prezesem zarządu, a jego oficjalnym następcom był już Tim Cook. Jobs już do końca swojego życia pracował w firmie.
Zmarł 5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii z powodu powikłań po wcześniejszym nowotworze trzustki. Pogrzeb odbył się 7 października. Była to mała ceremonia, która nie została nigdzie opublikowana. Disney, Walt Disney Word i Disneyland na tydzień wywiesiły swoje flagi, aby oddać hołd Jobsowi. 19 października Apple zorganizowało prywatne nabożeństwo żałobne dla Jobsa w kampusie Apple Cupertino.
Steve został pochowany na cmentarzu w Alte Mesa Memorial Park, jego grób jest nieoznaczony.
Zapraszamy do naszego serwisu iPhone