MacOS Monterey – nowy system operacyjny dla Maców

MacOS Monterey – nowy system operacyjny dla Maców

MacOS Monterey – nowy system operacyjny dla Maców

Podczas ostatniej konferencji firmy Apple został zaprezentowany nowy system operacyjny dla iMaców oraz MacBooków. Wprowadza on wiele nowości, które już niedługo będziemy mogli przetestować. Co nowego znajdziemy w MacOS Monterey? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł!

Nowośći FaceTime na MacBooku lub iMacu

Pierwszą nowością, którą wprowadza nam firma Apple do komputerów i laptopów, jest lepsza jakość dźwięku, używając FaceTime. Dodano przestrzenny efekt audio. Dodatkowo możemy liczyć na doskonałą eliminację szumów z otoczenia, w którym się znajdujemy. Dzięki temu zdalna praca w domu, w którym akurat są dzieci lub inni domownicy, będzie zdecydowanie łatwiejsza. Mimo tego wprowadzana została opcja wzmacniania dźwięków z otoczenia, kiedy będziemy tego potrzebować. Jeśli chodzi o obraz, to będziemy mogli skorzystać z  opcji rozmazywania tła, co również ułatwi nam wideo rozmowy, przebywając w domu. Ta możliwość będzie dostępna dla Maców, które posiadają chip M1.

Kolejną rzeczą, która ułatwi nam rozmowy na FaceTime, jest SharePlay. Dzięki niemu będziemy mogli słuchać muzyki, oglądać filmy strumieniowo z osobami, z którymi właśnie się komunikujemy.

Warto również wspomnieć, że od teraz podczas rozmów na FaceTime będziemy mogli zapraszać osoby posiadające sprzęt z Windowsem albo Androidem. To spowoduje, że łatwiej będzie się nam korzystać z FaceTime i wykorzystywać jego potencjał, rozmawiając z kim tylko chcemy. 

Nowości w Safari

Gdy zaczniemy korzystać z Safari na naszym komputerze lub MacBooku to od razu zobaczymy zmieniony interfesjs. Dzięki temu firma Apple daje nam możliwość przeglądania większej ilości stron internetowych. Zmieniony został pasek kart. Będzie on w kolorze strony, na którą właśnie jesteśmy. Dodatkowo wszystkie karty możemy łączyć z paskiem narzędzi i polem wyszukiwania w jeden widok. Nowinką jest również to, że karty, które zapiszemy synchronizują się z naszymi wszystkimi urządzeniami od Apple i będziemy mogli je przeglądać na laptopie, telefonie lub tablecie.

Aktualizacja aplikacji Notatki

Wraz z MacOS Monterey wprowadzone zostały zmiany w aplikacji Notatki. Od teraz będziemy mogli stworzyć notatki na każdej stronie, którą odwiedzimy albo w każdej aplikacji, której będziemy używać. A to wszystko dzięki opcji Szybka Notatka. Łatwiejsze będzie również korzystanie z aplikacji przez kilka osób. Będziemy mogli zobaczyć widok aktywności i dowiedzieć się co zostało zmienione w naszym pliku. Nowością również jest dodawanie tagów to naszych plików, aby łatwiej było je znaleźć. 

Funkcja Focus 

Ta nowość z pewnością powstała ze względu na to, że ostatni coraz więcej ludzi na całym świecie pracuje w domu. Dzięki niej będziemy mogli odfiltrowywać powiadomienia, które dostajemy w momencie, w którym będziemy zajęci. Możemy wybrać, jaka aplikacja może wysyłać nam wiadomości, a jaka nie. Jeśli użyjemy opcji Focus, to osoby, które będą chciały wysłać Ci wiadomość, dostaną informację, że aktualnie włączyłeś ten tryb i jesteś niedostępny. Trzeba przyznać, że tryb Focus jest doskonałym rozwiązaniem i będzie przydatny dla naprawdę wielu osób.

Skróty w komputerach Apple

Od teraz będziemy mogli na naszych komputerach skorzystać z opcji skróty. Nieszczęściem dla polskich fanów firmy Apple jest to, że są one obsługiwane przez Siri, która nadal nie ma znajomości naszego języka. 

Łączenie MacBooka z iPadem

Od teraz za pomocą funkcji Uniwersalna kontrola będziemy mogli połączyć swojego laptopa oraz tableta i na obu tych urządzeniach pracować. W ten sposób będziemy mogli używać myszki i klawiatury na iPadzie. To z pewnością ułatwi pracę wielu osobom. 

Jakie komputery będą mogły skorzystać z MacOS Monterey?

Jeśli jesteś posiadaczem jednego z poniższych urządzeń, to będziesz mógł skorzystać z nowości, które wprowadza MacOS Monterey.

  • Mac Pro (modele od 2013 roku)
  • Mac Mini (modele od 2014 roku)
  • MacBook Air (modele od 2015 roku)
  • MacBook Pro (modele od 2015 roku)
  • iMac (modele od 2015 roku)
  • MacBook (modele od 2016 roku)
  • iMac Pro (modele od 2017 roku)