5G – technologia nowej generacji, Co powinieneś wiedzieć!

5G Coraz szybciej coraz dalej, ping poniżej 1ms?

2G pojawiło się w 1992 roku, a 3G w 2001. 4G znów w 2012. Średnio generacja zmieniała się co dekadę. Co można powiedzieć o całkowitej nowości, jaką jest 5G?

5G – technologia nowej generacji

Mieliśmy 2G, 3G, 4G, mamy i 5G. Technologia mobilna piątej generacji to standard systemu, który musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego postawione właśnie przed tym systemem. 
O systemie 5G ostatnimi czasy jest bardzo głośno. Powoli na rynku pojawiają się urządzenia, które są w stanie spełnić założone wymogi. Technologia 5G przede wszystkim charakteryzuje się bardzo szybkim dostępem do Internetu. Z drugiej strony może się ona okazać złym rozwiązaniem. Nie jest wykluczone, że na przestrzeni lat na ulicach zobaczymy rzeczy, które do tej pory można było oglądać jedynie w filmach science-fiction. 

Nowy standard przesyłania danych

5G ma pozwolić na transfer danych z prędkością nawet 20Gb/s. Jest to prawie 60 razy szybciej niż możliwości dotychczasowej sieci 4G. Ponadto technologia ta ma spełnić inne warunki, jak opóźnienie w dostępie do Internetu nieprzekraczające 1ms, czy możliwość obsługi miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. Wyobrażacie sobie to? Wyobrażacie sobie zmieścić taką liczbę urządzeń na takiej powierzchni? 

Działanie sieci 5G

Działanie tej sieci będzie oparte na całkiem nowych typach anten na stacjach BTS. Pozwolą one na obsługę dużej ilości użytkowników, bez zakłóceń. Głównym fundamentem tej technologii mają być światłowody. Do połączenia się z 5G niezbędne będą odpowiednie urządzenia w zaopatrzone w odbiorniki 5G nowej genreacji. Większa ilość sprzedawanych obecnie urządzeń niestety nie ma możliwości łączenia się w ten sposób. Producenci wprowadzają jednak pomału do sprzedaży różne modele, które spełniają odpowiednie wymogi sieci 5G. Między innymi są to: Xiaomi Mi Mix 3 5G, Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Fold, czy Huawei Mate X. 
Możliwość korzystania z sieci 5G dostała już Korea Południowa. Uruchomiła ona komercyjną sieć, z która dostępna jest dla routerów. Smartfony muszą jeszcze trochę poczekać. Również w naszych domach tradycyjne łącza internetowe będą odchodzić do lamusa. 
Do sieci 5G będzie można podłączyć nie tylko telefony, czy laptopy, ale i inne urządzenia inteligentne.

5G dla medycyny

Sieć 5G może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i życie. Przede wszystkim będziemy mogli monitorować różnego rodzaju czynności naszego ciała dzięki aparaturze medycznej noszonej na naszych „barkach”, wirtualne kontakty z lekarzem, jak i operacje przeprowadzone przez zdalnie kierowane roboty. 

Przykłady użycia 5G

  1. Samochód – kierujecie nim, a on zbiera za was informacje z zamontowanych w nim czujników, komunikuje się z innymi pojazdami, sam sobą steruje, bo doskonale wie, gdzie znajduje się inni na drodze.
  2. Kino – chcecie wybrać się do kina, ale nie znacie aktualnego repertuaru. Wystarczy zeskanować aparatem budynek, a wyświetli się wam, co jest grane. 
  3. Mecz – słyszycie okrzyki radości, wrzawa na trybunach, ale nie wiecie, jakie drużyny go rozgrywają. Znowu skanujecie obraz stadionu, po czym waszym oczom ukazuje się informacja o dwóch grających zespołach.

Decyzja o budowie odbiorników 5G nie jest jednak do końca ustabilizowana. Przede wszystkim muszą się zmienić pewne przepisy regulujące kwestie związane z budową infrastruktury. 
Niestety sieć 5G budzi bardzo dużo kontrowersji. Chodzi nie tylko o pole magnetyczne wytwarzane przez odbiorniki, ale również o ilość udostępnianych przez tę technologię informacji. Dodatkowo spodziewać można się złego wpływu na mózg, a także rozwoju nowotworów w ciele. 
Polska ma być jednym z pierwszych państw, gdzie zostanie zastosowane to rozwiązanie. Budowa sieci 5G w Polsce może kosztować nawet 20,3 mld zł. Obecnie pierwsze testy technologii 5G odbywają się w Gliwicach, gdzie Orange Polska współpracuje z miastem w zakresie budowy „Inteligentnego Miasta”.

5G – dobro, czy zło?

Okazuje się, że sieć 5G ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jeżeli rzeczywiście stanie się ona bardziej popularna, możemy spodziewać się wszystkich informacji na wyciągnięcie ręki. Wszystko będzie podłączone do sieci, a więc będziemy mogli być na bieżąco. 

Udostępnij artykuł

Adres: ul. Grochowska 239, 04-001 Warszawa, Praga Południe
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota 11:00-15:00
Telefon: +48 790 343 000