Historia firmy Apple w jednym akcie

cupertino apple

Historia firmy Apple

Apple jest jedną z najpopularniejszych na całym świecie. Osiągnęła ona bardzo duży sukces i chyba nie ma osoby na naszej planecie, która by o niej nie słyszała. A wiecie, jak zaczęła się historia tej firmy? Jeśli nie, to zaraz wam o tym opowiemy.

1976-1984

Apple Computer Company, czyli pierwsza nazwa obecnej firmy Apple, została założona 1 kwietnia 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka, Ronalda Wayne’a i była to spółka biznesowa. Jej pierwszym urządzeniem był Apple I, czyli komputer, który zaprojektował i własnoręcznie stworzył Wozniak. Aby mógł on powstać Jobs musiał sprzedać swoją furgonetką, a Wozniak kalkulator. Prototyp urządzenia został zaprezentowany w Hombrew Computer Club w lipcu 1976 roku. Apple I składał się z płyty głównej z procesorem, pamięci RAM oraz podstawowymi układami tekstowymi i wideo.  Wtedy urządzenie kosztowało 666,66 USD, czyli obecnie około 3000 USD.

Po tym jak Ronald Wayne odszedł z firmy (a było to 12 tygodni po jej założeniu), zmieniła ona swoją nazwę 3 stycznia 1977 roku na Apple Computer, Inc. Od tamtego momentu dochody firmy rosły. Większe wzrosty można było zauważyć co cztery miesiące. Od września 1977 do tego samego miesiąca, ale w 1980 roku roczna sprzedaż produktów w firmie wzrosła z 775 000 USD do 118 mln USD.

16 kwietnia 1977 roku Apple II, którego również stworzył Wozniak, został zaprezentowany na pierwszych targach komputerowych na wschodnim wybrzeżu. Urządzenie w 1979 roku zostało platformą deskopową dla pierwszej biznesowej aplikacji, czyli VisiCalc – arkusza kalkulacyjnego. Był to kolejny powód, dla którego tak wiele osób miało kupić to urządzenie.

Pod koniec lat siedemdziesiątych firma miała zespół projektantów komputerów oraz linię produkcyjną. W 1980 roku powstał Apple III, który miał konkurować z IBM.

Następnie rozpoczęła się praca nad rozwojem GIU dla Apple Lisa, ponieważ Jobs był pewien, że w przyszłości wszystkie komputery będą używać graficznego interfejsu użytkownika. Jednak został on wyrzucony z tego projektu i w 1982 roku przejął projekt Wozniaka i Raskina, czyli komputer Macintosh i zmienił go, jako system graficzny, który miał być tańszy i szybszy niż Lisa. W 1983 roku Lisa stała się pierwszym komputerem osobistym, który był sprzedawany publicznie i posiadał GIU. Jednak nie odniósł on sukcesu, ponieważ był drogi. W 1985 roku urządzenie zostało zmienione na komputer Macintosh, który później został wycofany. 

1984 – 1991 

W 1984 roku Apple wypuścił na rynek komputer Macintosh, czyli urządzenie osobiste sprzedawane. Informacja o premierze została wyemitowana w formie reklamy telewizyjnej, którą wyreżyserował Rifley Scott. Pojawiła się ona 22 stycznia 1984 roku. Urządzenie z początku dobrze się sprzedawało, jednak po trzech miesiącach po premierze, zainteresowanie nim zaczęło spadać, ponieważ oprogramowanie do niego było trudno dostępne, urządzenie działało wolno i było drogie. Spadek sprzedaży Macintosha spowodował spór pomiędzy Jobsem a Johnem Sculleyem. Ten ostatni zdecydował się na usunięcie Jobsa ze stanowiska dyrektora generalnego działu Macintosh i uzyskał poparcie zarządu. Steve chciał usunąć Sculleya z jego obecnej posady. O jego planach dowiedzieli się inni pracownicy firmy, co spowodowało, że po jakimś czasie Jobs został pozbawiony wszystkich obowiązków operacyjnych, a w 1985 roku zrezygnował z pracy w Apple. Razem z kilkoma innymi pracownikami, którzy również nie chcieli pracować w tamtej firmie, założyli NeXT Inc. W tym samym roku Wozniak zrezygnował z pracy w firmie, aby realizować inne przedsięwzięcia. Uważał, że Apple od dłuższego czasu szło w złą stronę. Wozniak jednak nadal był związany z firmą, reprezentując ją na imprezach albo prowadząc rozmowy kwalifikacyjne. 

Gdy Wozniak i Jobs odeszli, linia produktów Macintosha uległa zmianie i ukierunkowała się na wyższe ceny. Później jednak pojawiły się na rynku nowe urządzenia od innych firm, które miały te same funkcje co Macintosh, ale kosztowały znacznie mniej. Miało to złe konsekwencje dla firmy, stracili oni wielu stałych klientów, przestali być liderem na rynku, a w Boże Narodzenie 1989 roku odnotowany pierwszy spadek sprzedaży w historii firmy. Przez to kurs Apple spadł o 20%. W 1990 roku Apple wprowadziło na rynek trzy tańsze modele komputerów: Macintosh Classic, Macintosh LC i Macitosh Ilsi. 

W 1991 roku Apple przedstawił pierwszego na świecie PowerBooka, czyli komputer do przenoszenia, który nadał kształt prawie wszystkim nowoczesnym laptopom. Później firma przedstawiła System 7, co było poważną aktualizacją do obecnego systemu operacyjnego. Wprowadzono kolor do interfejsu i nowe możliwości sieciowe. Sukces PowerBooka przyniósł firmie duże dochody. W 1990 roku Apple wystawiło na rynek Macintosh LC i zachęcało pomoc techniczną, aby teraz tworzyli aplikację na komputery Macintosh.

1991-1997

Sukces tańszych modeli komputerów spowodował, że droższe urządzenia prawie całkowicie przestały mieć zainteresowanie wśród konsumentów. W tym czasie Apple próbowało również tworzyć inne produkty np.: aparaty cyfrowe, przenośne odtwarzacie CD audio, głośniki, konsole do gier oraz urządzenia telewizyjne, lecz one nie przyjęły się na rynku. 

W tym samym czasie Microsoft rozwijał swoje urządzenia, które dla konsumentów stały się bardziej atrakcyjne ze względu na ich niższą cenę niż bogatsze w inżynierie, ale droższe komputery Apple. Później firma nawet oskarżyła Microsoft o użycie GUI podobnego do Apple Lisa. Po wielu latach pozew został oddalony. Pod koniec lat osiemdziesiątych Apple rozwijały alternatywne platformy dla Systemu 6. 

W 1994 roku Apple, IBM oraz Motorola utworzyły sojusz AIM, aby stworzyć nową platformę obliczeniową, która wykorzystałaby sprzęt IBM i Motorola w połączeniu z oprogramowaniem Apple. W tym samym roku sowią premierę miał Power Macintosh, czyli pierwszy z wielu komputerów Apple, który korzysta z procesora PowerPC Motoroli. 

W 1997 roku Apple kupiło firmę NeXT, stworzyło swój system NeXTSTEP, a do pracy wrócił Steve Jobs. W tym momencie firma była blisko upadku. W tym czasie Steve był tymczasowym dyrektorem generalnym i rozpoczął restrukturyzacje linii produktów firmy. 

10 listopada 1997 roku firma wprowadziła na rynek Apple Store.

15 sierpnia 1998 roku Apple przedstawił swój nowy komputer, przypominający Macintosh 128K – iMaca. Urządzenie zaprojektował Ive, który później stworzył również iPoda i iPhona. Nowy komputer posiadał nowoczesną technologię i wyróżniał się ciekawym wyglądem. Przez pierwsze pięć miesięcy po jego premierze sprzedano aż 800000 sztuk. 

W 1998 roku Apple przejęło oprogramowanie Key Grip firmy Macromedia. Jego rozwój doprowadził do wyprodukowania iMovie w październiku 1999 roku. Kilka lat później Apple stworzył iDVD.

W 1998 roku Casady & Greene wydał SoundJam MP, a 2000 roku został zmieniony w powszechnie znany „iTunes”, gdy wykupiła go firma Apple. 

W 2002 roku Apple kupiło Nothing Real razem z zaawansowaną technologią do cyfrowego komponowania Shake oraz Emagic. 

24 marca 2001 roku został wydany Mac OS X, który został oparty na NeXTSTEP, OPENSTEP I BSD Unix. Był on przeznaczony do codziennego użytku oraz profesjonalnych działań. Mac OS X miał być niezawodny i gwarantować wysokie bezpieczeństwo. 

19 maja 2001 roku Apple otworzyło swoje pierwsze detaliczne sklepy w Wirginii i Kalifornii. Natomiast w październiku tego roku Apple wystawił na rynek przenośny cyfrowy odtwarzać audio – iPoda. Urządzenie odniosło bardzo duży sukces i przez pierwsze sześć lat sprzedano aż 100 milionów sztuk. W 2003 roku firma wprowadziła aplikację iTunes Store, która umożliwiała zakupywanie piosenek. Aplikacja bardzo szybko stała się liderem na rynku. 

Na konferencji Worldwide Developers Conference 6 czerwca 2005 roku Steve Jobs ogłosił, że firma Apple rozpoczyna produkcję komputerów Mac z procesorami Intel, które na rynku będą dostępne 2006 roku. Wtedy również odbyła się premiera MacBooka Pro i iMaca, które posiadały procesor Intel Core Duo. Do 7 sierpnia tego samego roku wszystkie urządzenia Apple korzystały z procesora Intel. Marki Power Mac, iBook oraz PowerBook zostały wycofane. Zamiast nich zaczęto produkcję Mac Pro, MacBooków i MacBooków Pro. W tym czasie udziały Apple bardzo wzrosły, jednak firma nadal zostawała daleko w tyle za Microsoft Windows. 

2007-2011

9 stycznia 2007 roku Jobs ogłosił podczas przemówienia Macworld Expo, że odtąd firma Apple Computer Inc. zmieni nazwę na Apple Inc., ponieważ zaczęli oni produkować inne urządzenia elektroniczne, nie tylko komputery. Na tym samym wydarzeniu zapowiedziano już pierwszego iPhona oraz Apple TV. W pierwszych 30 godzinach sprzedaży pierwszego telefonu od Apple, sprzedano aż 270 000 urządzeń. Natomiast telefon został nazwany „przełomem w branży”.

W lipcu 2008 roku Apple uruchomił App Store, aby sprzedawać aplikację do iPhonów i iPadów Touch. W ciągu miesiąca za pomocą tego sklepu zostało sprzedane 60 milionów aplikacji. 

Do października 2008 roku Apple był trzecim największym dostawcą telefonów komórkowych na świecie. 

14 sierpnia 2009 roku Steve Jobs udał się na sześciomiesięczny urlop zdrowotny. Uważał, że stan jego zdrowia rozprasza wszystkich pracowników Apple, a on chce, aby skupili się oni na tworzeniu dobrych produktów. 

27 stycznia w 2010 roku Apple zaprezentował pierwszego iPada. Miał on dotykowy system operacyjny jak iPhone. 3 kwietnia tego samego roku, gdy urządzenie zostało wpuszczone na rynek sprzedano ponad 300 000 sztuk tabletów. Pod koniec tygodnia ta liczba wynosiła 500 000. W maju tego samego roku kapitalizacja rynkowa Apple pierwszy raz od 1989 rok przekroczyła kapitalizację rynkową Microsoftu, czyli największego konkurenta firmy. 

W czerwcu 2010 roku na rynek trafił iPhone 4. Pierwszy telefon, który umożliwiał połączenie wideo oraz konstrukcję ze stali nierdzewnej, która działała jako antena telefonu. Później Apple zaktualizowało odtwarzacz iPod i firma wprowadziła iPod Nano, iPod Touch z FaceTime i iPod Shuffle. Powstała również tańsza wersja Apple TV drugiej generacji, która umożliwiała wypożyczanie filmów. W październiku firma zaktualizowała laptopa MacBook Air, pakiet aplikacji iLife oraz zaprezentowała Mac OS X Lion, czyli ostatnią wersję Mac OS X.

17 stycznia 2011 roku Steve Jobs ogłosił, że musi wziąć kolejny urlop zdrowotny. W obowiązkach Jobsa zastąpił Tim Cook. Jednak Steve nadal podejmował większość ważnych decyzji. W czerwcu tego roku Jobs zaprezentował iCloud, czyli internetową usługę przechowywania plików. Aplikacja miała zastąpić MobileMe.

24 sierpnia 2011 roku Jobs zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego Apple. Tę funkcję objął Tim Cook, natomiast Jobs został prezesem firmy. 

cupertino apple 1

Działalność od 2011 roku

5 października 2011 roku zmarł Steve Jobs. 19 stycznia 2012 roku zaprezentowano pierwszy produkt po jego śmierci. Było to urządzenie iBook dla iOS i iBook Author dla Mac OS X. Następnie na rynek wypuszczono iPhone 4S oraz iPhona 5. Urządzenia miały ulepszone aparaty oraz inteligentnego asystenta oprogramowania – Siri. W tym czasie wypuszczono również MacBooka Pro trzeciej generacji z wyświetlaczem Retina. Na rynku pojawił się również iMac, Mac Mini, iPady trzeciej i czwartej generacji z wyświetlaczem Retina oraz iPad Mini. Od tego momentu firma Apple odnosiła coraz więcej sukcesów. Komputery Mac zaczęły być chętniej kupowane, natomiast popularność iPodów słabła. 

W maju 2014 roku Apple ogłosiło, że ma zamiar przejąć firmę Beats Electronics, aby produkować własne słuchawki i głośniki. 

W 2016 roku ogłoszono, że na całym świecie jest miliard aktywnych urządzeń Apple.

W 2017 roku Apple uruchomiło aplikację Clips, która dozwalała posiadaczom iPada oraz iPhona tworzyć i edytować krótkie filmy z tekstem, grafiką i różnymi efektami. W czerwcu tego roku odbyła się premiera HomePod, czyli inteligentnego głośnika. Pod koniec tego roku Apple przejął Shazam, czyli firmę, która specjalizowała się w rozpoznawaniu muzyki, filmów czy reklam. 27 lipca 2017 roku Apple zaprzestało produkcję iPodów nano i iPodów shuffle. Następnie Apple przejmowało wiele firm. 

2 września 2020 Apple poinformował, że już niedługo zostaną wprowadzone nowe funkcje do iOS. Od października tego roku, aby przyspieszyć dostarczanie swoich urządzeń, zdecydowało się na bezpośrednie wysyłanie ich ze swoich sklepów. 10 listopada wprowadzono pakiet emotikonów, które na swojej twarzy posiadają maseczki, powiązane z pandemią COVID-19. 22 Czerwca 2020 roku Apple ogłosiło, że przestanie używać procesorów Intel i będzie produkował je samodzielnie.  10 listopada wprowadzono pierwsze MacBooki Air, MacBooki Pro i MacMini, które posiadały własny procesor Apple M1.

Udostępnij artykuł

Adres: ul. Grochowska 239, 04-001 Warszawa, Praga Południe
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota 11:00-15:00
Telefon: +48 790 343 000