Tim Cook – historia, życiorys, kariera

Tim Cook historia i życiorys 2

Tim Cook – historia, życiorys, kariera

Jedną z ważniejszych osób związanych z Apple jest właśnie Tim Cook. Między innymi dzięki niemu firma bardzo się rozwinęła i stała się jedną z bardziej prestiżowych na świecie. Właśnie dlatego chcemy zaprezentować wam jego biografię.

Młodość

Tim Cook urodził się 1 listopada w 1960 roku w Mobile (stan Alabama) w USA. Swoje dzieciństwo spędził w Robertsdale. Ojciec Donald był pracownikiem stoczni, natomiast matka Geraldine pracowała w aptece. W 1978 roku Tim ukończył Robertsdale High School. Następnie poszedł na studia na uniwersytet w Auburn i w 1982 roku ukończył ją i zdobył tytuł inżyniera w dziedzinie inżynierii przemysłowej. Natomiast w 1888 roku zdobył tytuł magistra z administracji biznesowej na uniwersytecie w Duke.

Kariera przed pracą w Apple.

Po ukończeniu studiów przez 12 lat pracował w IBM – biznesie komputerów osobistych. Pełnił nawet funkcję dyrektora ds. realizacji w Ameryce Północnej. Później stał się dyrektorem operacyjnym działu sprzedaży komputerów Intellignet Electronics. Następnie w 1997 roku, pracując w firmie Compaq, został wiceprezesem ds. materiałów korporacyjnych. Jednak tę funkcję pełnił przez pół roku, ponieważ później zatrudnił go Steve Jobs. 

Praca w Apple

W 1998 roku Steve Jobs poprosił Cooka, żeby dołączył do Apple. Jego pierwszym stanowiskiem w firmie była funkcja starszego wiceprezesa ds. operacji na całym świecie. Jego działania już wtedy przynosiły bardzo wiele zysku. W 2007 roku Tim Cook awansował i objął stanowiska kierownika operacji. 

W 2009 roku pełnił funkcję dyrektora generalnego Apple, gdy Steve Jobs poszedł na urlop z powodu problemów zdrowotnych. W styczniu 2011 roku, gdy Jobs musiał udać się na kolejną przerwę od pracy, Cook zajmował się większością codziennych operacji, jednak nadal Jobs podejmował ważne decyzje dotyczące firmy. 

24 sierpnia w 2011 roku Tim Cook został nowym dyrektorem generalnym Apple Inc., gdy Jobs zrezygnował z tego stanowiska ze względu na pogarszające się problemy zdrowotne. Pięć tygodni później Steve Jobs zmarł, a wiele osób uważało, że to współpraca Tima ze zmarłym Jobsem spowodowały, że firma nie upadła, a w zasadzie bardziej się rozwinęła. 

W 2012 roku Time umieścił Cooka na swojej corocznej liście stu najbardziej wpływowych ludzi na całym świecie. 

W październiku Tim wprowadził wiele poważnych zmian w firmie. Mianował Scotta Forstalla na swojego doradcę, a jego dotychczasowe obowiązki podzielił pomiędzy pięcioma innymi dyrektorami. Zwolnił również Johna Browetta, który w firmie pracował przez pół roku. 

Timowi bardzo zależało na tym, aby budować bardzo miłą atmosferę w pracy, dlatego gdy, stał się dyrektorem generalnym zwalniał pracowników, którzy nie spełniali tego warunki.

W 2013 roku Cook zatrudnił Lisę Jackson, która wcześniej była szefową Agencji Ochrony Środowiska, aby pomogła firmie rozwinąć działania w zakresie energii odnawialnej. 

W 2016 roku Tim Cook udał się do Chin, aby spotkać się z urzędnikami państwowymi, po tym jak internetowe sklepy firmy Apple – iTunes Store i Apple Book zostały tam zamknięte.

W 2019 roku Cook został mianowany na przewodniczącego rady doradczej szkoły ekonomicznej Uniwersytetu Wsinghua. Jego kadencja będzie trwać trzy lata i skończy się 2022 roku.

W trakcie zarządzania firmą przez Cooka Apple zwiększyło przekazywanie darowizn na cele charytatywne. 

Tim Cook historia i życiorys

Życie osobiste

W 1996 roku błędnie zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane. Ta sytuacja diametralnie zmieniła jego życie i od tego czasu brał udział w wielu zbiórkach charytatywnych, które zbierały fundusze właśnie na walkę z tą chorobą. 

Tim w 2008 roku przekazał darowiznę na pierwsze wybory prezydenckie Baraka Obamy.

W 2009 roku, gdy Steve Jobs chorował na raka, Cook zaoferował, że odda mu część swojej wątroby, ponieważ oboje mieli rzadką grupę krwi. Jednak Jobs się nie zgodził. 

Na początku 2011 roku krążyły pogłoski, że Tim jest gejem, to spowodowało, że nie chciał on dzielić się publicznie swoim życiem prywatnym. Cook zawsze popierał prawa LGBT. Brał udział nawet w pardzie dumy gejowskiej w 2014 roku. Kilka miesięcy później w artykule magazyny Bloomberg Business przyznał się do tego, że jest gejem. Mówił, że jest z tego dumny i jest to jeden z większych darów, które dał mu Bóg. Stwierdził, że wyznanie swojej orientacji może pomóc wielu innym osobom.

W 2016 roku Cook zebrał fundusze na kampanię prezydencką Hillary Clinton. Nawet przez chwilę uważano Cooka jako kandydata na wiceprezydenta. 

Cook bardzo nieprzychylnie wypowiadał się na temat gromadzenia danych osobowych przez firmy technologiczne. Takie stanowisko można było usłyszeć w 2019 roku na konferencji poświęconej prywatności w Brukseli.

Udostępnij artykuł

Adres: ul. Grochowska 239, 04-001 Warszawa, Praga Południe
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota 11:00-15:00
Telefon: +48 790 343 000