15 lat iPhone’a 4 i FaceTime – przełomowe innowacje Apple w 2010 roku

15 lat iPhone'a 4 i FaceTime – przełomowe innowacje Apple w 2010 roku

Dokładnie 15 lat temu Apple wprowadziło na rynek iPhone 4 – model, który na zawsze zmienił oblicze smartfonów oraz zainaugurował usługę wideorozmów FaceTime. Urządzenie to zaprezentował sam Steve Jobs podczas konferencji Worldwide Developers Conference w czerwcu 2010 roku. iPhone 4 był pierwszym modelem wyposażonym w ekran Retina o wysokiej rozdzielczości, charakteryzujący się zagęszczeniem pikseli wynoszącym aż 326 pikseli na cal. Dzięki temu teksty i obrazy stały się niezwykle ostre i czytelne, eliminując widoczność pojedynczych pikseli z normalnej odległości oglądania.

Nowy smartfon Apple wyróżniał się także zupełnie zmienioną konstrukcją. Zamiast zaokrąglonych plastikowych obudów poprzednich modeli, iPhone 4 prezentował się z ramą wykonaną ze stali nierdzewnej oraz przednią i tylną taflą szkła z wyraźnie zdefiniowanymi, prostymi krawędziami. Pod maską znalazł się pierwszy autorski procesor Apple – A4, wcześniej zastosowany w oryginalnym iPadzie. Ten chip przynosił znaczące usprawnienia w wydajności i czasie pracy na baterii w porównaniu do modelu 3GS. W urządzeniu pojawiła się także pierwsza w historii iPhone’a przednia kamera, umożliwiająca robienie selfie oraz korzystanie z usług wideorozmów FaceTime.

iPhone 4 zadebiutował na rynku wraz z systemem iOS 4, który wprowadzał wiele nowości, takich jak praca aplikacji w tle, foldery na ekranie głównym i zunifikowana skrzynka odbiorcza w aplikacji Mail. Była to równocześnie wersja iOS, która po raz pierwszy zakończyła wsparcie dla oryginalnego iPhone’a, co pokazywało, jak dynamicznie rozwijał się ekosystem Apple.

Mimo sukcesu, premierę iPhone’a 4 otoczył jeden z najbardziej znanych problemów w historii smartfonów, zwany „antennagate”. Powodem była zewnętrzna stalowa rama telefonu pełniąca rolę anteny. Użytkownicy, trzymając urządzenie w sposób, który łączył przerwy w obudowie anteny, doświadczali znaczących spadków sygnału. Apple szybko zareagowało, przeprowadzając konferencję prasową, na której zaoferowało bezpłatne nakładki ochronne – bumpery – dla poszkodowanych klientów oraz tłumaczyło, że podobne problemy występują również w innych smartfonach.

Pomimo tego kontrowersyjnego incydentu, iPhone 4 okazał się największym sukcesem sprzedażowym w historii Apple na tamten czas. Już pierwszego dnia zamówionych zostało ponad 600 tysięcy egzemplarzy, a w dniu premiery przed sklepami Apple na całym świecie ustawiały się długie kolejki. Model ten zdobył ogromną popularność i sprzedawał się znakomicie aż do 2014 roku, będąc dostępny także w wersjach budżetowych z mniejszą pamięcią.

Usługa FaceTime, początkowo dostępna jedynie przez Wi-Fi i wyłącznie dla iPhone 4 z iOS 4, szybko zyskała na popularności. Umożliwiała łatwe nawiązywanie połączeń wideo bezpośrednio z aplikacji Telefon lub Kontakty, wykorzystując Apple ID użytkownika. W 2011 roku FaceTime rozszerzono także na iPad 2 oraz komputery Mac, a w 2013 pojawiła się funkcja FaceTime Audio w iOS 7. Z czasem Apple dodało obsługę grupowych rozmów FaceTime nawet do 32 uczestników, a od 2021 roku pojawiły się także linki umożliwiające korzystanie z tej usługi na urządzeniach z Androidem i systemem Windows przez przeglądarkę internetową. Mimo że Apple określa FaceTime jako „otwarty standard branżowy”, protokół usługi nigdy nie został publicznie udostępniony, dlatego pozostaje ona ekskluzywna dla ekosystemu Apple.

Wprowadzenie iPhone 4 i usługi FaceTime było kamieniem milowym w rozwoju mobilnej technologii, wpływając znacząco na to, jak korzystamy dzisiaj ze smartfonów i komunikacji wideo. Zmiany w designie, parametrach technicznych i funkcjach oprogramowania wyznaczyły nowe standardy, które do dziś kształtują rynek urządzeń mobilnych i oczekiwania użytkowników na całym świecie.

Adres: ul. Grochowska 239, 04-001 Warszawa, Praga Południe
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota 11:00-15:00
Telefon: +48 790 343 000

Udostępnij artykuł !